Regulacja

W czasie użytkowania okna okucia i mechanizmy zaczynają cięzko chodzić, klamka się obraca, okno przy zamykaniu trzeba podnosić. Jest to czas na regulację szkrzydła okiennego. Możliwe, że konieczna jest naprawa okna.

Kiedyś okna były wyposażone w zawiasy, które nie były regulowane. Jedyną możliwością regulacji było podłożenie podkładki lub odgięcie zawiasu górnego na zewnątrz. Później zaczęto stosować zawiasy wkręcane w drewno - to pozwalało na regulację skrzydła poprzez wkręcanie lub wykręcanie tego zawiasu. Zawsze pozostawała metoda heblowania lub szlifowania okna, co jednak nie było dobrym rozwiązaniem, ponieważ u góry skrzydła pozostawała szczelina.

Nasz Zakład Usług Wnętrzarskich powstał w 1990 roku i metody te poznaliśmy i przy renowacji starszych okien stosujemy do dziś.

Po wprowadzeniu okien PCV i okien drewnianych jednoramowych powstało więcej możliwości naprawy okien. Skrzydło można regulować w osi pionowej i poziomej. Można też ustawiać dociski zwiększające szczelność okna.

W swoim asortymencie mamy szereg okuć do okien starszych i nowszych oraz ich zamienników. Oferujemy wymianę uszczelek w oknach PCV na lepszą od fabrycznej. Nasz serwis okien rozwiąże Twoje problemy z oknami. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego i mailowego.

Wybór rodzaju okna

Czy warto wymieniać okna drewniane na PCV lub aluminiowe? Jakie okna są lepsze, praktyczniejsze? Jedna decyzja podczas remontu mieszkania lub budowy domu potrafi na całe lata określić charakter domu. Okna ze względu na różnorodność kształtów, konfiguracji skrzydeł, kolorów czy szprosów tworzą atmosferę domowego zacisza. W zależności od upodobań domowników można mieć okna lazurowe lub imitujące lazurowe albo białe podkreślające nowoczesny charakter wystroju.

Zalety okien drewnianych

Okna drewniane wykonane są z najbardziej naturalnego materiału. Współczesne okna wykonane są także z drewna tak jak kiedyś, ale podstawowa różnica jest w okuciach i szybach. W zabytkowych oknach są dwie warstwy skrzydeł - trzeba otworzyć najpierw wewnętrzną, a następnie zewnętrzną co stanowi utrudnienie. Nowoczesne okna posiadają szereg funkcji sterowanych jedną klamką. Okna skrzynkowe starszego typu mają jednak większą poduszkę powietrzną, która polepsza parametry cieplne okna. Warunek jest jeden - aby parametry te były dobre, szczeliny między skrzydłem a fetryną muszą być uszczelnione. W bogatej ofercie naszych usług mamy uszczelnianie starszych okien. Wykonujemy rowek dookoła skrzydła, w który wciskamy uszczelkę silikonową. Uszczelka ta ma mocowanie w kształcie choinki i bez kleju trzyma się w drewnie. Uszczelkę można demontować i zakładać w razie ponownego malowania okien.

Niewielka przewodność cieplna struktury drewna przeciwdziała powstawaniu mostków termicznych - strata energii w zimie jest mniejsza. W kwestii oszczędności energii okna drewniane są niezastąpione.

Okno drewniane w czasie produkcji nie wymaga skomplikowanych technik wielokomorowych, nie trzeba w nich umieszczać stalowych profili, aby je wzmocnić. Materiał jakim jest drewno sam to zapewnia. Jest to ważne w trakcie użytkowania, gdyż okna drewniane nie osiadają tak szybko jak PCV. Drewno w naturalny sposób zmniejsza kondensację wilgoci i zmniejszone jest ryzyko zagrzybienia. Uszkodzenia mechaniczne okien drewnianych mogą być łatwo naprawione, a w metalowych lub pcv pozostaje wymiana całego skrzydła. Nie bez znaczenia jest też ekologiczna utylizacja okien drewnianych. Okna drewniane w przeciwieństwie do okien z tworzyw. W drewnianych oknach mamy pełną dowolność w kolorystyce. Możemy okna rustykalne przebarwić na inny kolor, pomalować farbą kryjącą, natomiast w oknach pcv musimy zostać przy oryginalnej kolorystyce, gdyż są one barwione w masie.

Mimo naturalnego wyglądu i tworzenia przytulnej atmosfery w domu okna drewniane mają podstawową wadę - cenę, oraz konieczność okresowej konserwacji powierzchni. Oknami tymi można się cieszyć nawet kilkadziesiąt lat pod warunkiem dbania o okucia, zmianę uszczelek, woskowanie powierzchni zewnętrznych i prace renowacyjno-naprawcze - i tu pole do popisu ma nasza firma.

Okna zabytkowe

Nowoczesne okna stanowią modułowy element elewacji, wyposażone są w szereg funkcji typu uchył, rozszczelnienie, zabezpieczenia antywłamaniowe, zabezpieczenie dolnych krawędzi listwą aluminiową przed warunkami atmosferycznymi. Jednakże posiadamy też ofertę dla osób ceniących zabytkowe okna. Możemy po renowacji wstawić w nie szyby zespolone - nawet dwukomorowe albo p4 antywłamaniowe, na drewniane okapniki możemy założyć wykonane na wymiar profile aluminiowe. W swoich zleceniach wykonywaliśmy nawet przeróbki okien tradycyjnych na rozwierno-uchylne.

Ile czasu przetrwają okna plastikowe?

Okna plastikowe mogą mieć żywotność nawet kilkadziesiąt lat, a okres ich użytkowania zależy od elementu, który się zepsuje i nie będzie możliwości naprawy.

W skład okna wchodzą szyby, profil PCV, okucia zamykające, uszczelki.

Można wymienić wszystkie elementy, a jedyny problem stanowią profile. Mogą one ulec zniszczeniu w czasie włamania, przypalenia okna żródłem ciepła, upadku skrzydła po złamaniu zawiasu lub zniszczeń przez psa, lub kota. Producenci profili zmieniają metody produkcji, ilość komór profilu, grubość ramiaka i po kilku latach są małe szanse na zakup surowego skrzydła.

Nasza firma jako jedna z nielicznych zajmuje się naprawami profili PCV. Stosujemy najnowsze techniki zgrzewania, szpachlowania, oraz lakierowania profilu okna, aby doprowadzić je do pierwotnego wyglądu.

Wyżej wymienione naprawy są ekstremalne. By okno mogło długo służyć powinniśmy zadbać o bieżące naprawy i konserwacje. Należy co kilka lat wymieniać uszczelki zewnętrzne, regulować okucia korygując tym odległość między skrzydłem, a ramą okna. Smarować mechanizmy oraz kontrolować wilgoć w pomieszczeniu nie dopuszczając do zapieczenia zawiasów.

Przy wyborze okien do swojego domu zwróć uwagę na okucia- najepiej wybrać popularne marki, po to żeby nie było problemu z częściami. Należy dopasować okucia do ciężaru szyby. Najgorsza konfiguracja to ukryte zawiasy i szyby dwukomorowe, a czasami nawet przeciwwłamaniowe P4. Przy takim zestawie wizyty serwisantów będą częste- zawias to nic innego tylko odlew metalu na który działa grawitacja uginając jego przekrój i powodując szorowanie skrzydła o futrynę.

Czy okna PCV są szkodliwe?

Przy użytkowaniu okien należy zwrócić uwagę na powierzchnię profilu. Jeżeli będziemy go intensywnie szorować nieodpowiednimi środkami to zdarciu ulegnie wierzchnia warstwa ochronna, która w połaczniu z przewiewami uszczelnień będzie emitować szkodliwe lotne substancje technologicznie niezbędne w fazie produkcji do ukształtowania i zabarwienia polichlorku vinylu.

Artykuły

Jaki jest koszt wymiany szyby w oknach drewnianych

Pęknięta szyba w oknie a reklamacja

Z jakiego drewna wybrać okna drewniane

Jak uszczelnić okno PCV